Vítáme Vás na stránkách firmy zabývající se arboristikou, tedy komplexní péčí o dřeviny v mimolesním prostředí.
PROVÁDÍME
- Kácení stromů
- Rizikové kácení stromů
- Prořez stromů z lana
- Kácení náletových dřevin
- Sečení křovinořezem
- Likvidace starých živých plotů s následnou výsadbou
- Likvidace vzniklého bioodpadu
Kácení stromů stromolezeckou technikou – dřeviny rostoucí mimo les kácíme v termínu vegetačního klidu od 1.11. do 31.3.
Ořezy stromů – redukce koruny a velké zásahy v koruně provádíme v jarních měsících s přihlédnutím k aktuálnímu zdravotnímu stavu stromu. Zdravotní a bezpečnostní řez provádíme v období plné vegetace.
PROVÁDÍME KÁCENÍ STROMŮ LANOVOU TECHNIKOU VE ZTÍŽENÝCH PODMÍNKÁCH METODOU POSTUPNÉHO KÁCENÍ STROMU.
Každé kácení je specifické místem růstu, druhem dřeviny, zdravotním stavem dřeviny aj. Stromy kácíme především z důvodů bezpečnosti zdraví osob a majetku.
Avšak ne vždy je nutné stromy kácet. Stromy lze zabezpečit a udržovat různými druhy řezů (řezy zdravotní, bezpečnostní, redukční, ořez jmelí apod.), které je v mnohých případech vhodné doplnit i bezpečnostní vazbou (statickou či dynamickou). Význam a způsob provedení jednotlivých řezů a postupů Vám rádi sdělíme při osobním setkání. Úklid po kácení je pro nás samozřejmostí.
Jsem držitel průkazu pro práci s MŘP, práci ve výškách a volných hloubkách, instruktor lezení .
Jsme pojištěni do výše škody 10 mil. Kč.
Kdy je potřeba povolení
O povolení kácet se nemusí žádat pouze ve výjimečných případech, stanovených zákonem. Povolení není nutné v případě, kdy dřevina má ve výšce 130 cm nad zemí obvod kmene menší než 80 cm a není součástí stromořadí. Pokud dřeviny v sadu nedosahují 80 cm v obvodu, není třeba žádat o povolení. Přesně to upravuje vyhláška č. 189/2013. V opačném případě obec rozhoduje podle zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, přičemž musí být náležitě vyhodnoceny zdravotní, ekologické a estetické funkce dřevin(y).
Povolení není třeba ani v případech, kdy se jedná o zapojené porosty dřevin, pokud celková plocha kácených porostů dřevin nepřesáhla 40 m², nebo ovocné dřeviny – musí přitom jít o zastavěné území a pozemek musí být v katastru evidován jako zahrada či zastavěná plocha a nádvoří. Je to například situace, kdy na zahrádce občan obnovuje sad.
V některých případech není potřeba povolení, ale je nutné oznámení. Situace, kdy stav dřeviny jednoznačně a bezprostředně ohrožuje lidské životy či hrozí škoda velkého rozsahu – například strom napůl vyvrácený bouří či rozlomený vichřicí – vyžaduje povolení následné. Ten, kdo takový strom odstraní, je povinen to do 15 dnů od provedení kácení oznámit příslušnému úřadu.
Povolení předchozí je třeba pro kácení dřevin podle jiných právních předpisů – například odstraňování náletových dřevin vyrůstajících přímo ze dna toku, pěstební probírky zahuštěných výsadeb zeleně v parkových úpravách obcí nebo odstraňování dřevin pod vodiči rozvodu elektřiny. Ten, kdo takovéto zásahy zamýšlí provést, je povinen nejméně 15 dnů před započetím prací tento svůj záměr oznámit příslušnému správnímu orgánu. Oznámení přitom musí obsahovat stejné údaje jako žádost o povolení kácení. Časový předstih oznámení je stanoven proto, aby správní orgán mohl rozsah oznamovaného kácení posoudit a je-li to třeba, omezit je, případně – pokud kácení shledá neodůvodněným – takovému oznamovanému kácení přímo zabránit.
Ke kácení dřevin by se ve všech případech mělo přistupovat až k jako krajnímu prostředku a raději se snažit najít řešení, které by umožnilo zachování každé dřeviny, u níž to je jen trochu možné.